Народна банка на Република Македонија објави Конкурс за изработка на едукативна игра (веб/мобилна апликација) со цел поттикнување поголем интерес за знаења од областа на економијата и финансиите.

Крајната цел е поголема финансиска писменост кај населението во Македонија што ќе се развива, меѓу другото, и преку игри следејќи ги новите технолошки иновации и дигитализацијата во светски рамки. Едукативната игра (веб/мобилна апликација) ќе биде наменета за пошироката јавност, а пред сè за младата популација. Преку играта младите ќе имаат можност да се забавуваат, да покажат поголем интерес за областа на економијата и финансиите и да го збогатат сопственото знаење. Едукативната игра треба да биде создадена согласно со возраста на целната група, односно ликовите, цртежите, содржината, јазикот и сл. да бидат приспособени на: група I (деца од 6 до 12 години), група II (млади од 13 до 18 години) и група III (возрасно население 18+).

Заинтересираните студенти и средношколци поконкретни информации можат да најдат на следниот линк: