Студентите на Факултетот за информатика при Универзитет „Гоце Делчев“ – Штип присуствуваа на предавање на тема „Конфигурација на FTTx мрежи” со практична демонстрација.

Предавањето го одржа д-р Стојан Коцев, доктор на науки на менаџмент и долгогодишен директор на Македонски телеком АД – претставништво во Штип. Студентите имаа практична демонстрација на сплајсување на оптички влакна со механички и фузионен сплајсер од страна на Александар Стојанов, вработен во компанијата „Ериксон“. Дел од студентите пробаа како се врши сплајсување на оптички влакна со двете методи.