Факултетот за информатика при Универзитетот „Гоце Делчев“ се приклучи на програмата Amazon Web Services Educate, заедно со преку 10000 професори и 1500 други институции ширум светот.

AWS Educate им овозможува на студентите пристап до облак ресурсите на Амазон. Како членови на програмата, факултетот доби кредити за секој студент којшто го следи курсот облак технологии. Целта на програмата е студентите да научат да користат ресурси складирани во облак центрите на Amazon, како складирање на бази, веб апликации, користење на виртуелни машини и др. и со тоа да ги подготви за подесување на реални проекти во облак сервиси. Амазон веб сервисите се користени од преку еден милион компании, меѓу кои Vodafone, Siemens, Netflix, Ryanair, Adobe.

На следниов линк можете да погледнете видео во кое професорот Закари Ивес објаснува како тие го користат Amazon Educate за академски потреби на Универзитетот во Пенсилванија:

Студентите кои сакаат да бидат вклучени во програмата можат да испратат електронска пошта до доц. д-р Светлана Кордумова-Трајанова, каде што ќе наведат и која е причината што сакаат да научат Амазон облак технологии.